נהג ירוק הוא לא רק נהג צעיר/ ד"ר ציפי לוטן

מהי הקופסה הירוקה?

הקופסה הירוקה היא טכנולוגיה המיועדת לניהול בטיחות בנהיגה באמצעות מתן משוב על דפוסי הנהיגה. המערכת מנתחת בזמן אמת את מהלכי הנהיגה ומעניקה משוב על אירועים אגרסיביים (כולל בלימות חדות, תאוצות חזקות, פניות חדות, החלפת מסלולים פתאומית, ומהירות). על בסיס ניתוח דפוסי הנהיגה, ניתן ציון לרמת הבטיחות על פי סקאלת ציונים החל מנהיגה בטוחה (בד"כ מסומנת בירוק) ועד נהיגה מסוכנת (בד"כ מסומנת באדום) דרך רמות ביניים.

המשוב הניתן הן בזמן אמת והן בדו"חות אינטרנטיים מפורטים, יכול להיות בכל אחת מ- 4 רמות: (א) רמת הנסיעה הבודדת - פירוט האירועים חריגים אשר התרחשו במהלך הנסיעה; (ב) רמת הנהג – מידע מצטבר וציון בטיחות לאותו נהג לאורך זמן (המערכת יכולה להבחין בין נהגים שונים הנוהגים באותו רכב); (ג) רמת הרכב – ציון בטיחות לכל הנסיעות המתבצעות ברכב (ד) רמת הצי (רלוונטי לציי רכב בארגונים) – המערכת מעניקה משוב על התנהלות הבטיחות של הצי כולו. המשוב משמש כלי להעלאת המודעות לאופן הנהיגה באופן כללי וגם מצביע על נקודות לשיפור במידת הצורך.

למה זה טוב?

משוב על אופן הנהיגה עשוי לתרום לכל נהג באשר הוא, אבל הקופסה עשויה להועיל במיוחד לנהגים צעירים, הנמצאים בשנה הראשונה לקבלת הרשיון. נתונים על מעורבות נהגים צעירים בתאונות מהארץ ומהעולם מעידים כי נהגים צעירים המסיימים את תקופת הליווי הינם בעלי הסתברות גבוהה יחסית להיות מעורבים בתאונות. התקנת הקופסאות בשלב מוקדם זה בנהיגה עשוי לגרום להם לנהיגה מתונה יותר בתקופה הקריטית וגם לסגל הרגלי נהיגה בטוחים יחסית שישרתו אותם בעתיד.

לא פחות חשוב מכך - הקופסה מאפשרת לבני המשפחה לקיים דיאלוג חיובי אודות הנהיגה, כזה הנקי ממתחים ומעצבים המתלווים בדרך כלל לשיחות על הנהיגה של הנהגים הצעירים.

הורים רבים מדווחים כי הקופסה מעניקה להם שקט נפשי ואילו צעירים מספרים כי הקופסה גרמה להורים לסמוך עליהם יותר.
 

מה הקשר בין קופסה ירוקה לתאונות?


מחקרים שנערכו ע"י אור ירוק והטכניון מעידים כי קיים קשר סטטיסטי מובהק בין ציון רמת הבטיחות של הנהג לבין היסטוריית התאונות שלו. כך, נהגים המזוהים על ידי הקופסה כנהגים "אדומים" - נהגים עם ריבוי אירועים - מעורבים ביותר תאונות, ולהיפך – נהגים "ירוקים" מעורבים פחות בתאונות.

מחקרים אחרים מעידים כי למשוב הניתן על ידי המערכת, בתנאים של ניהול נכון וקרוב, ישנה השפעה ממתנת על דפוסי נהיגה אגרסיביים. (מידע נוסף ומראי מקום למחקרים ניתן למצוא בעמוד המחקר באתר אור ירוק.

קופסאות ירוקות בישראל

בישראל יש מספר חברות המייצרות קופסאות ירוקות, חלקן עברו כברת דרך ארוכה וצברו ידע ונסיון רב בהתקנות - בארץ ובחו"ל – ובתהליכי הטמעת הקופסאות בקרב ארגונים. רשימת החברות המשווקות קופסאות מופיעה בעמוד הטכנולוגיות באתר עמותת אור ירוק.

ד"ר ציפי לוטן הינה המדענית ראשית בעמותת אור ירוק